Copenhagen Games

Doors open 14:00

Tournaments

15:00 Firma CS Finale
20:00 Den Blå Liga Finale

Exhibition

14:00 Doors open
14:00 Booths open

14:00-22:00 Triheart Board Games Oasis
14:00-22:00 Gamestations PC
14:00-22:00
Oldschool Arcades 
14:00-00:00 Red Bull Console Area with 16 Playstation Setups and F1 Racing Seats
16:00-19:00 Lasergame Tournament

22:00 Booths close

Stage A

12:00 Esports Business Conference starts
17:30 Esports Business Conference ends
18:00 Official opening of Copenhagen Games 2019

Stage B

15:00 FirmaCS finales start
20:00 DEN BLÅ CS:GO LIGA finales start

Stage C

18:00-20:00 Det Blå Danmark - Sømandspanel 

 

 

Tournaments

10:00 - CS:GO Main Qualifier starts
10:00 - Team Fortress 2 starts
10:00 - EDU CUP LIVE - CS:GO starts 
10:00 - EDU CUP LIVE - League of Legends starts
10:30 - FIFA 19 first pool starts
10:00 - CS:GO Ladies starts
12:00 - Apex Legends warmup tournament starts
12:30 - FIFA 19 second pool starts

Exhibition

10:00 Doors + Booths open

10:00 - 20:00 Triheart Board Games Oasis
10:00 - 22:00 Gamestations PC
10:00 - 22:00 Oldschool Arcades
12:00 - 20:00 Outdoor Lasergame
10:00 - 15:00 Apex Drone Racing
12:00 - 18:00 Challenge The Parents
16:00 - 19:00 Lasergame Tournament
17:30 - 19:00 FIFA Show matches with August 'Agge' Rosenmeier and Marcus 'Marcuzo45' Jørgensen
12:00 - 13:00 Musical Chairs Win a Dutzo
21:00 - 22:00 Find the Light
11:00 - 12:00 + 14:00 - 15:00 Esports quiz for families

22:00 Booths close

Stage A

10:00 Match - CS:GO Main Qualifier- Group stage - Round 1
13:00 Match - CS:GO Main Qualifier - Group stage - Round 3
15:00 Match - CS:GO Main Qualifier - Playoffs - Round 1
19:00 Match - CS:GO Main Qualifier - Playoffs - Round 2
22:00/ASAP Match - CS:GO Main Qualifier - Playoffs - Round 3

Stage B

10:00 Round 1 - CS:GO Ladies - BO1
13:00 Round 3 - CS:GO Ladies - BO1
16:30 Round 5 - CS:GO Ladies - BO1
19:30 Round 1 - CS:GO Ladies - BO1
22:30 Round 3 - CS:GO Ladies - BO1

Stage C

12:00 - 18:00 Foreningskonference 
19:00 - 20:00 Det Blå Danmark - Sømandspanel

 

 

Tournaments

10:00 - CS:GO B Tournament
10:00 - CS:GO Ladies Tournament continues
10:00 - Team Fortress 2 continues 
10:00 - EDU CUP LIVE - CS:GO continues
10:00 - EDU CUP LIVE - League of Legends continues
10:00 - Apex Legends - Main tournaments starts
10:00 - CS:GO Main starts
16:00 - CS:GO C tournament starts

Exhibition

10:00 Doors + Booths open

10:00 - 20:00 Triheart Board Games Oasis
10:00 - 22:00 Gamestations PC
10:00 - 22:00 Oldschool Arcades
12:00 - 20:00 Outdoor Lasergame
11:00 - 13:00 Fortnite Tournament
12:00 - 16:00 Red Bull Player One Tournament - Qualifier #3
12:00 - 18:00 Challenge the parents
12:00 - 17:00 Chess for gamers
16:00 - 19:00 Lasergamer Tournament
12:00 - 13:00 + 21:00 - 22:00 Musical Chairs Win a Dutzo
17:30 - 19:00
CS:GO - Challenge the Pro's with Michaela 'mimi' Lintrup, Valdemar 'Valde' Vangså & Nicklas 'Gade' Gade
18:30 - 19:00 CS:GO - Q&A with North's Players and Coach
21:00 - 22:00 Find the light
21:00 - 22:00 Esports Quiz for gamers

22:00 Booths close

Stage A

11:00 - Round 1 - BO3
15:00 - Round 2 - BO3
20:00 - Round 3 - BO3

Stage B

10:00 - Round 4 - CS:GO Ladies - BO1
12:00 - Round 5 - CS:GO Ladies - BO1
15:00 - CS:GO Ladies - BO3 - Playoffs
19:00 - CS:GO Ladies - BO3 - Playoffs

Stage C

13:00 - 14:00 Det Blå Danmark - Sømandspanel
14:00 - 15:00 Cougar Gaming
15:00 - 16:00 MYOB 
16:00 - 17:00 Aurura Group - Lancering af stole
20:00 - 22:00 Cosplay 

 

 

Tournaments

10:00 - CS:GO Ladies continues
10:00 - CS:GO B tournament continues
10:00 - TF2 continues
10:00 - Apex legends continues
11:00 - CS:GO Main playoffs start
11:00 - CS:GO C tournament continues
15:00 - EDU CUP LIVE - CS:GO Grand Final
15:00 - EDU CUP LIVE - League of Legends Grand Final
22:00 - Awards ceremony - Afterparty

Exhibition

10:00 Doors + Booths Open

Triheart Board Games Oasis
Gamesstations PC
Oldschool Arcades
Musical chairs win a Dutzo
Red Bull Player One Finals
Outdoor Lasergame
Fortnite Tournament
Challenge the parents
Lasergame Tournament
Red Bull League of Legends LAN Finals

20:00 Booth Closes  

Stage A

11.00 Match - CS:GO Main - Semifinal 1
15.00 Match - CS:GO Main - Semifinal 2
20:00 Match - CS:GO Main Grand Final

Stage B

10:00 Match - CS:GO female - Quarterfinals
14:00 Match - CS:GO female - Semifinals
18:00 Match - CS:GO Ladies Grand Final
 
 

Stage C

18:00 - 20:00 Epparel - Sofatalk 

 

 

Schedule

The group stage will begin on Thursday the 18th of April 10:00. All teams are required to be present, ready and set up at least ONE HOUR BEFORE tournament start.

Thursday - Main Qualifier

Stage 1

Format: Single round-robin groups - BO1 - VETO - 32 groups of 4 teams. Group winners advance to stage 2.

  • 10.00 - Round 1
  • 11.30 - Round 2
  • 13.00 - Round 3

Stage 2

Format: Single round-robin - BO1 - VETO - 8 groups of 4 teams. Group winners advance to stage 3.

  • 15.00 - Round 1
  • 16.30 - Round 2
  • 19.00 - Round 3

Stage 3

Format: Single elimination - BO3 - VETO - 8 teams. 4 teams advance to Main Tournament.

  • 21.00 - Round of 8

Friday - Main Tournament

Format: Single round-robin - BO3 - VETO - 2 groups of 4 teams.

  • 11.00 - Round 1
  • 15.00 - Round 2
  • 20.00 - Round 3

Saturday - Main Playoffs

Format: Single elimination - BO3 - VETO

  • 11.00 - Semi-final 1
  • 15.00 - Semi-final 2
  • 20.00 - Final

Schedule - B-tournament

Friday

Group stage

Format: GSL - 8 groups of 4 and 8 groups of 3 - BO1 with BO3 decider - VETO - 2 from each group advance to playoffs.

  • 10.00 - Match 1 - BO1
  • 10.00 - Match 2 - BO1
  • 11.30 - Match 3 - BO1
  • 11.30 - Match 4 - BO1
  • 13.00 - Match 5 - BO3

Playoffs

Format: Single elimination - BO3 - VETO

  • 17.00 - Round 32
  • 20.30 - Round 16

Saturday

  • 10.00 - Quarter-finals
  • 13.30 - Semi-finals
  • 17.00 - Final

Schedule - C-tournament

Thursday

Group stage

Format: GSL - 16 groups of 4 - BO3 - VETO - 2 from each group advance to playoffs.

  • 16.00 - Match 1
  • 16.00 - Match 2
  • 20.00 - Match 3
  • 20.00 - Match 4

Friday

Group stage

Format: GSL - 16 groups of 4 - BO3 - VETO - 2 from each group advance to playoffs.

  • 11.00 - Match 5

Playoffs

Format: Single elimination - BO3 - VETO

  • 15.00 - Round 32
  • 19.00 - Round 16

Saturday

  • 10.00 - Quarter-finals
  • 13.30 - Semi-finals
  • 17.00 - Final

The group stage will begin on Thursday the 18th April 11:00. All teams are required to be present, ready and set up at least ONE HOUR BEFORE tournament start.

Thursday

Format: BO1/BO3 - Group 1-4 - veto - GSL group stage - 2 teams from each group advance to playoffs.

  • 11.00 - Match 1 - bo1
  • 11.00 - Match 2 - bo1
  • 13.00 - Match 3 - bo1
  • 13.00 - Match 4 - bo1
  • 15.00 - Match 5 - bo1

Group 5-8 - BO1/BO3 - veto - GSL group stage - 2 teams from each group advance to playoffs.

  • 20.00 - Match 1 - bo1
  • 20.00 - Match 2 - bo1
  • 22.00 - Match 3 - bo1
  • 22.00 - Match 4 - bo1

Friday

Group 5-8

  • 11.00 - Match 5 - bo3

Friday - Playoffs

Format: BO3 - veto.

  • 15.00 - Round of 16
  • 19.00 - Quarter-finals

Saturday

  • 10:00 - Semi-final 1
  • 14:00 - Semi-final 2
  • 18:00 - Grand Final and winner of Copenhagen Games 2018

Schedule

  • Wednesday the 17th
    • 14:00 Player & team check-in opens
    • 20:00 Player & team check-in closes
    • 21:00 Team & admin meeting - all team leaders must attend
  • Thursday the 18th
    • 10:00 6v6 Invite groups starts
    • 10:00 6v6 Open groups starts
    • 18:30 Highlander groups starts
    • 21:30 6v6 Playoffs round 1
  • Friday the 19th
    • 10:00 Highlander playoffs round 1
    • 12:30 6v6 Playoffs round 2
    • 15:15 6v6 Playoffs round 3
    • 17:45 Highlander playoffs round 2
    • 20:30 6v6 Playoffs round 4
  • Saturday the 20th
    • 10:00 Highlander upper bracket finals
    • 12:30 6v6 Lower bracket finals
    • 15:00 Highlander Grand Finals
    • 20:30 6v6 Grand finals